Subscribe | Advertise | Contact Us | Deaths | Closings and Delays
Daily News in Robinson, Ill. | Crawford County, Illinois

Deaths
Subscribe
Advertise With Us
Forms to print
Guest Book
Video Library

US and State Elected Officials
Municipal Governments
County Officials
County Board



home : sports : sports
June 16, 2019

5/22/2019 2:30:00 PM
Pal-Hut 6th, OHS 13th at LOVC boys' meet
JOSH BROWN
Sports Editor

One local team finished in the middle of the pack, while another finished at the end at the final Little Okaw Valley Conference Track Meet Friday (May 3) in Arcola.

Palestine-Hutsonville finished tied for sixth in the boys' meet, while Oblong came in 13th.

Palestine-Hutsonville won three events and finished with 51 points to tie with Cerro Gordo-Bement and Argenta-Oreana, while Oblong finished last among teams scoring with .5 points.

Winning events for Palestine-Hutsonville were Chase Knoblett in the 110 hurdles (16.18) and 300 hurdles (43.30) and the 400 relay team of Nick Booth, Colton Hayes, Blaize Dedrick and Knoblett (45.86).

Also scoring for the Pioneers were Booth in second in the long jump (21-2.5) and in third in the 100 (11.81), Knoblett in fourth in the high jump (5-6) and Dedrick in fifth in the long jump (18-7.5).

For Oblong, Garrett Tracy tied for sixth in the high jump (5-4.25) provide the only scoring for the Panthers.



2019 Little Okaw Valley Conference Track Meet

At Arcola High School

Boys

Team scores - Arcola 80, Cumberland 62.5, Tri-County 57, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 56, Sangamon Valley 53, Palestine-Hutsonville 51, Cerro Gordo-Bement 51, Argenta-Oreana 51, Decatur Lutheran 37, Blue Ridge 29, Villa Grove-Heritage 13, Okaw Valley 4, Oblong .5.



100 - 1. Makail Stanley (AO) 11.13; 2. Braden Wickline (SV) 11.63; 3. Nick Booth (PH) 11.81; 4. Kyler Walcher (DL) 11.98; 5. Finnian Davison (ALAH) 12.01; 6. Logan Ford (SV) 12.09; 7. Blaize Dedrick (PH) 12.13; 8. Jacob Butler (A) 12.17; 9. Galen Martinez (C) 12.22; 10. Josh Williams (AO) 12.29; 11. C.J. Eakle (TC) 12.49; 12. Matte Kleinknecht (TC) 12.51; 13. Matthew Guffey (CGB) 12.54; 14. Kehm Shirley (VG) 12.58; 15. Jared Lents (CGB) 12.59; 16. Dylan Morgan (C) 12.61; 17. Dalton Jayne (O) 12.96; 18. Liam Barr (VGH) 13.02; 19. Hank Mitchell (BR) 13.27; 20. Trey Williams (O) 13.42; 21. Joseph Eberhardt (A) 15.43.

200 - 1. Makail Stanley (AO) 22.88; 2. Ramsey Hunt (TC) 23.61; 3. Kyler Walcher (DL) 23.72; 4. Braden Wickline (SV) 23.93; 5. Myles Gerhardt (C) 23.95; 6. Nick Booth (PH) 24.15; 7. Finnian Davison (ALAH) 24.32; 8. Luke Laskowski (AO) 24.61; 9. Logan Ford (SV) 24.64; 10. Colton Hayes (PH) 24.96; 11. C.J. Eakle (TC) 25.00; 12. Jordan Melton (A) 25.10; 13. Austin Abercrombie (ALAH) 25.41; 14. Dylan Morgan (C) 25.52; 15. Jared Lents (CGB) 26.04; 16. Konner Pearman (VGH) 26.26; 17. James Senter (CGB) 26.59; 18. Isaac Mahoe (VGH) 26.89; 19. Austin Hopkins (A) 26.92; 20. Luke Nichols (BR) 27.92; 21. Aiden Soliday (BR) 32.16.

400 - 1. Makail Stanley (AO) 50.98; 2. Myles Gerhardt (C) 52.76; 3. Mitchell Houser (BR) 53.75; 4. Braden Wickline (SV) 53.93; 5. Gavin Raines (BR) 54.10; 6. Michael Hawkins (TC) 54.11; 7. Kyler Walcher (DL) 55.30; 8. Brennan Smith (SV) 56.15; 9. Quentin Morgan (ALAH) 56.23; 10. Leo Kinsella (CGB) 56.58; 11. Matte Kleinknecht (TC) 57.24; 12. William Wilson (VGH) 57.53; 13. Justin Miller (ALAH) 58.16; 14. Hunter Rinker (CGB) 1:01.85; 15. Justin Ragsdale (AO) 1:03; 16. Addison Webner (OV) 1:04.33; 17. Isaac Montgomery (VGH) 1:04.76; 18. Yahir Trejo (A) 1:08.58.

800 - 1. Austin Romine (ALAH) 2:02.74; 2. Beau Edwards (A) 2:05.19; 3. Adam Day (ALAH) 2:07.83; 4. Luke Brewer (CGB) 2:09.06; 5. Rayce Zike (C) 2:09.34; 6. Grant Karsten (DL) 2:09.61; 7. Nathan More (PH) 2:09.63; 8. Ryan Stoerger (CGB) 2:14.18; 9. Tyler Maxwell (BR) 2:17.25; 10. Bradley Centola (SV) 2:20.29; 11. Emilio Martinez (A) 2:24.22; 12. Tyler Heltz (AO) 2:25.79; 13. Aaron Dahl (AO) 2:29.36; 14. Greg Fluelen (SV) 2:31.47; 15. Preston Ozier (OV) 2:35.04; 16. Elijah McElravy (C) 2:35.33; 17. Korbin Lash (OV) 2:41.26; 18. Kaleb Miller (VGH) 2:47.03; 19. Kale Barrett (VGH) 2:59.26; 20. Joey Jones (DL) 3:06.88.

1600 - 1. Beau Edwards (A) 4:40.27; 2. Layton Hall (ALAH) 4:41.38; 3. Luke Brewer (CGB) 4:47.69; 4. Blake Sutherland (C) 4:53.93; 5. Ryan Stoerger (CGB) 4:57.92; 6. Jacob Woodruff (AO) 5:01.91; 7. Kort McClellan (C) 5:02.77; 8. Nathan More (PH) 5:07.81; 9. Cade Hendrickson (ALAH) 5:09.13; 10. David Haage (SV) 5:10.80; 11. Ross Petty (TC) 5:13.03; 12. Ryan Woodruff (AO) 5:16.70; 13. Tyler Maxwell (BR) 5:26.91; 14. Parker Perrine (OV) 5:29.97; 15. Illusha Budd (A) 5:50.92; 16. Trevor Salmi (BR) 6:07.74; 17. Kaleb Miller (VGH) 6:17.12; 18. Caleb Wiessing (VGH) 6:22.92; 18. Joey Jones (DL) 7:09.65.

3200 - 1. Layton Hall (ALAH) 9:58.75; 2. Luke Brewer (CGB) 10:26.86; 3. Kort McClellan (C) 10:42.68; 4. Jacob Woodruff (AO) 10:49.50; 5. Jace Green (ALAH) 10:55.22; 6. Sam Schaadt (SV) 11:02.58; 7. Logan Edwards (C) 11:07.90; 8. Ryan Woodruff (AO) 11:18.55; 9. Parker Perrine (OV) 11:49.10; 10. Curtis Kalk (CGB) 11:52.63; 11. Yahir Trejo (A) 12:18.29; 12. David Haage (SV) 12:18.56; 13. Emery Keys (TC) 14:06.34.

110 hurdles - 1. Chase Knoblett (PH) 16.18; 2. Clayton McCoy (DL) 18.26; 3. Brice Labaume (C) 18.36; 4. Andrew McQueen (VGH) 18.48; 5. Robbie Wentzel (SV) 18.80; 6. Gabe Owens (SV) 19.21; 7. Jed Jones (A) 19.30; 8. Aaron Summers (DL) 20.60; 9. Konner Pearman (VGH) 20.63.

300 hurdles - 1. Chase Knoblett (PH) 43.30; 2. Clayton McCoy (DL) 44.29; 3. Ivan Franco (A) 44.57; 4. Aaron Summers (DL) 47.59; 5. Caleb Hildebrandt (OV) 48.09; 6. Robbie Wentzel (SV) 48.56; 7. Gage Taylor-Barker (CGB) 48.94; 8. Brice Labaume (C) 49.46; 9. Gabe Owens (SV) 50.71; 10. Keaton Korando (ALAH) 51.44; 11. Andrew McQueen (VGH) 53.20; 12. Logan Drummond (ALAH) 55.70; 13. R.J. Trostle (AO) 57.10; 14. Victor Montez (AO) 1:11.43.

400 relay - 1. Palestine-Hutsonville (Nick Booth, Colton Hayes, Blaize Dedrick, Chase Knoblett) 45.86; 2. Argenta-Oreana 45.90; 3. Cumberland 47.45; 4. Sangamon Valley 47.55; 5. Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 47.99; 6. Tri-County 48.00; 7. Okaw Valley 48.61; 8. Cerro Gordo-Bement 48.74; 9. Villa Grove-Heritage 48.98; 10. Blue Ridge 50.03.

800 relay - 1. Arcola 1:36.74; 2. Argenta-Oreana 1:40.17; 3. Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 1:40.57; 4. Cumberland 1:42.08; 5. Okaw Valley 1:43.11; 6. Sangamon Valley 1:43.13; 7. Villa Grove-Heritage 1:45.75; 8. Palestine-Hutsonville (Colton Hayes, Blaize Dedrick, Daylon Nantz, Travis Rinard) 1:45.80; 9. Blue Ridge 1:47.88.

1600 relay - 1. Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 33:36.82; 2. Arcola 3:38.50; 3. Cumberland 3:39.10; 4. Blue Ridge 3:44.01; 5. Cerro Gordo-Bement 3:52.47; 6. Villa Grove-Heritage 3:56; 7. Okaw Valley 3:56.59; 8. Sangamon Valley 3:57.48; 9. Tri-County 3:57.98; 10. Argenta-Oreana 4:01.97.

3200 relay - 1. Cerro Gordo-Bement 8:49.58; 2. Arcola 8:58.54; 3. Sangamon Valley 9:04.73; 4. Tri-County 9:22.25; 5. Cumberland 9:25.50; 6. Blue Ridge 9:38.47; 7. Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 9:41.95; 8. Argenta-Oreana 10:03.63; 9. Okaw Valley 10:17.31; 10. Villa Grove-Heritage 11:00.73.

Shot put - 1. Caleb Rutherford (SV) 46-4; 2. Hugo Garza (A) 45-5.5; 3. Chase Burwell (VGH) 41-9; 4. Beaux Boehm (DL) 39-6.5; 5. Zayzen Price (VGH) 39-2.5; 6. Cole Wheeler (TC) 39-0; 7. Owen Knoebel (TC) 38-0; 8. Zach Harrington (AO) 36-11.5; 9. Braden Havener (DL) 36-11; 9. Dylan Upton (CGB) 36-11; 11. Caleb Incarnato (SV) 36-8; 12. Tristan Sablone (O) 36-7; 13. Austin Hopkins (A) 35-7.5; 14. Evan Rodriguez (AO) 35-0; 15. Will Nall (ALAH) 33-7.5; 16. Tyler Upton (CGB) 33-3; 17. Ryan Schodlatz (OV) 32-8; 18. Carson Fancil (O) 31-0; 19. Damien Anderson (C) 30-9.5; 20. Ayden Dukeman (C) 29-6.5; 21. Seth Webner (OV) 29-5; 22. Dawson Raines (BR) 29-1; 23. Andrew Brock (PH) 23-0; 24. Brayden Evans (BR) 22-6.

Discus - 1. Caleb Rutherford (SV) 144-2; 2. Dylan Upton (CGB) 136-7; 3. Hugo Garza (A) 135-7; 4. Leo Wheeler (TC) 134-3; 5. Beaux Boehm (DL) 122-8; 6. Damien Anderson (C) 118-11; 7. Michael Patterson (OV) 117-1; 8. Kolby Kramer (BR) 116-7; 9. Daelin Price (VGH) 114-6; 10. Zayzen Price (VGH) 114-5; 11. Owen Knoebel (TC) 112-8; 12. John Watzlawick (CGB) 109-1; 13. Austin Abercrombie (ALAH) 109-0; 14. Caleb Incarnato (SV) 96-10; 15. Austin Croslow (C) 94-0; 16. Tristan Sablone (O) 89-2; 17. Zach Harrington (AO) 87-10; 18. Jacob Melton (DL) 87-4; 19. Dawson Raines (BR) 85-8; 20. Ebben Whitaker (AO) 84-4; 21. Seth Webner (OV) 81-0; 22. Ty Mullins (PH) 52-10.

High jump - 1. Ramsey Hunt (TC) 6-2; 2. Gavin Raines (BR) 6-0; 3. Beau Edwards (A) 5-8; 4. C.J. Eakle (TC) 5-6; 4. Chase Knoblett (PH) 5-6; 6. Garrett Tracy (O) 5-4.25; 6. Logan Thilker (C) 5-4.25; 8. Collin Warren (CGB) 5-4.

Pole vault - 1. Wyatt Brant (C) 10-0; 2. Cody Phillips (BR) 9-6.

Long jump - 1. Ramsey Hunt (TC) 21-5.5; 2. Nick Booth (PH) 21-2.5; 3. Jake Hayes (CGB) 19-6.25; 4. Wyatt Brant (C) 18-11; 5. Blaize Dedrick (PH) 18-7.5; 6. Galen Martinez (C) 18-4; 7. Luke Spencer (A) 18-2.5; 8. Elijah Kiesel (VGH) 18-1; 9. Grant Karsten (DL) 18-0; 10. Ashton Harrison (VGH) 17-10; 11. Lucas Alvarez (TC) 17-9; 12. Luke Vander Burgh (OV) 17-4.75; 13. Jared Lents (CGB) 16-10.25; 14. Bradley Centola (SV) 16-6.75; 15. Garrett Tracy (O) 15-11.5; 16. Gabe Owens (SV) 15-7; 17. Dakota Houser (AO) 14-11; 18. Justin Ragsdale (AO) 14-1.

Triple jump - 1. Ramsey Hunt (TC) 42-11; 2. Diego Perez (A) 40-6; 3. Lucas Alvarez (TC) 38-5; 4. Jake Hayes (CGB) 38-0; 5. Pedro Gauna (A) 36-0; 6. Gage Taylor-Barker (CGB) 35-8.25; 7. Eric Boomer (OV) 35-8; 8. Logan Edwards (C) 34-9; 9. Elijah Kiesel (VGH) 34-2; 10. Garrett Tracy (O) 33-0; 11. Brice Labaume (C) 30-11; 12. Luke Nichols (BR) 30-4; 13. Matthew Landis (AO) 30-1.







Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search



ExtrasVideo LibraryLife
Site Design and Content Copyright 2019 Robinson Daily News
Software © 1998-2019 1up! Software, All Rights Reserved