Subscribe | Advertise | Contact Us | Deaths | Closings and Delays
Daily News in Robinson, Ill. | Crawford County, Illinois

Deaths
Subscribe
Advertise With Us
Forms to print
Guest Book
Video Library

US and State Elected Officials
Municipal Governments
County Officials
County Board



home : sports : sports
June 16, 2019

5/22/2019 2:20:00 PM
Lady Maroons fourth at Newton Invite
JOSH BROWN
Sports Editor

Another strong effort led Robinson High School's girls' track team to a fourth-place finish at the annual Eagle Invitational in Newton Monday (April 29).

The Lady Maroons won two events and scored well in several others on their way to totaling 74 points. Mattoon (100), Teutopolis (98.5) and Newton (91) made up the top three, while Effingham (64), Olney (50.5), Red Hill (31), Sparta (24), Lawrenceville (15), Fairfield (10) and Flora (0) completed the field.

Winning events for RHS were Ella Florkowski in the long jump (15-7.25) and Amber Hillard in the 200 (26.84), while finishing second were Florkowski in the triple jump (31-7) and Hillard in the 100 (13.24).

Coming in third were Weber in the 400 (1:04.50) and the 800 relay team of Florkowski, Ivy Mikeworth, Lauren Weber and Hillard (1:52.60), while placing fourth were Weber in the triple jump (30-8), Beccah Ludwig in the shot put (33-4), the 400 relay team of Florkowski, Mikeworth, Weber and Hillard (53.54) and the 3200 relay team of Andrea Schalburg, Kady Kamp, Stevee Walker and Julia Gallion (10:52.59).

Also scoring for RHS were Schalburg in fifth in the 1600 (6:12) and pole vault (7-6), Grace Henry in fifth in the discus (101-3.5), Gallion in fifth in the 800 (2:38), Reese Stewart in sixth in the 100 hurdles (17.93) and Walker in sixth in the 1600 (6:19).



2019 Girls Eagle Invitational

At Newton High School

Team scores - Mattoon 100, Teutopolis 98.5, Newton 91, Robinson 74, Effingham 64, Olney 50.5, Red Hill 31, Sparta 24, Lawrenceville 15, Fairfield 10, Flora 0.



Long jump - 1. Ella Florkowski (R) 15-7.25; 2. Petty (L) 15-5; 3. Rodriquez (N) 15-4.25; 4. Carr (N) 14-9; 5. Bardo-Spiller (S) 14-7.5; 6. Overton (M) 14-3.25; 7. Collingsworth (M) 14-3.25; 8. Greenwood (O) 14-1.25; 9. N. Carie (E) 13-10; 10. Hasewinkle (RH) 13-9.75; 11. Soderlund (S) 13-9.25; 12. Moore (RH) 13-9; 13. K. Carie (E) 13-8; 14. Tensen (T) 13-5; 15. Greenwood (O) 13-3; 16. Brown (L) 13-2.5; 17. Neihls (T) 13-2.25; 18. Simms (FF) 13-0.25; 19. Webb (FF) 13-0.

Pole vault - 1. McWhorter (T) 10-0; 2. Hemmen (T) 10-0; 3. Fox (E) 9-0; 4. Wilson (M) 8-0; 5. Andrea Schalburg (R) 7-6; 6. Weaver (E) 7-6; 7. Reese Stewart (R) 7-0; 8. Thompson (M) 6-6.

Shot put - 1. Bushur (T) 40-8; 2. Snyder (O) 35-9; 3. Braun (S) 33-11; 4. Beccah Ludwig (R) 33-4; 5. Seitzinger (L) 31-1; 6. Russell (N) 29-3; 7. Lytle (RH) 29-0.5; 8. Kuhn (N) 28-7; 9. Miller (E) 28-6.5; 10. Duncan (E) 28-4.5; 10. Turner (M) 28-4.5; 12. McDonald (O) 27-9.5; 13. McGee (FL) 27-4.5; 14. Melayna Moore (RH) 27-2.5; 15. Buening (T) 26-11; 16. Cook (M) 26-8; 17. Rebecca Henry (R) 25-3; 18. Blackwell (FL) 24-1.5; 19. Hartmann (S) 20-0.

1600 - 1. Collings (M) 5:42; 2. Stone (N) 5:53; 3. Runde (T) 5:58; 4. Owen (M) 6:03; 5. Andrea Schalburg (R) 6:12; 6. Stevee Walker (R) 6:19; 7. A. Crawford (FF) 6:26; 8. Cara Eagleson (L) 6:29; 9. Tilford (E) 6:36; 10. Walter (S) 6:46; 11. Julian (O) 6:48; 12. Buerster (N) 6:51; 13. Schneiderjohn (E) 6:58; 14. Farris (FF) 7:06; 15. Troester (O) 7:34; 16. Proctor (FL) 7:39.

800 - 1. Haacke (M) 2:28; 2. Runde (T) 2:29; 3. Schofield (M) 2:36; 4. Phillips (N) 2:37; 5. Julia Gallion (R) 2:38; 6. Borgic (N) 2:44; 7. Young (FL) 2:52; 8. Walter (S) 2:52.2; 9. Scheiderjohn (E) 2:53; 10. Tensen (T) 2:56; 11. Farris (FF) 3:03; 12. Stevens (O) 3:09; 13. J. Crawford (FF) 3:13; 14. Rubsam (O) 3:20; 15. Blow (S) 3:21; 16. Pride (FL) 3:29; 17. Kjaersgaard (RH) 3:31; 18. Schiffino (L) 3:39.

3200 - 1. Laughlin (O) 13:06; 2. Klein (RH) 13:27; 3. Weaver (E) 13:53; 4. A. Crawford (FF) 13:55; 5. Hyre (L) 14:14; 6. Buerster (N) 14:16; 7. Tensen (T) 14:27; 8. Yager (N) 14:59; 9. Macy Sutfin (R) 15:07; 10. Brynna Hale 15:32; 11. Wells (M) 15:43; 12. Samuelson (M) 17:05; 13. J. Crawford (FF) 17:37.

800 relay - 1. Mattoon 1:46.70; 2. Newton 1:52.50; 3. Robinson (Ella Florkowski, Ivy Mikeworth, Lauren Weber, Amber Hillard) 1:52.60; 4. Teutopolis 1:53; 5. Effingham 1:57; 6. Sparta 2:01.50; 7. Lawrenceville 2:03.65.

Discus - 1. Bushur (T) 133-2.5; 2. Hartke (N) 113-1; 3. Snyder (O) 106-8.5; 4. Lytle (RH) 101-8; 5. Grace Henry (R) 101-3.5; 6. Braun (S) 95-6; 7. Russell (N) 91-2.5; 8. Seitzinger (L) 87-2; 9. Weaver (M) 87-1; 10. Buening (T) 84-0; 11. McGee (FL) 83-5.5; 12. Miller (E) 82-1.5; 13. Simms (FF) 74-4; 14. Daugherty (RH) 72-2.5; 15. McDonald (O) 72-1.5; 16. Emma Goodman (R) 71-3.5; 17. Rheinecker (S) 68-11.5; 18. Turner (M) 68-10.5; 19. Risley (FL) 68-6; 20. Letizia Sormani (L) 56-11.5.

High jump - 1. Ball (M) 5-2; 2. Rieman (E) 5-2; 3. Simms (FF) 4-10; 4. Hughes (O) 4-10; 5. Griesmer (RH) 4-8; 6. Murphy (O) 5-8; 6. Schumacher (T) 4-8; 8. Haarman (N) 4-8; 9. Collings (M) 4-6; 10. Edy Treadway (R) 5-4; 11. Phillips (E) 4-4; 12. Zumbahlen (N) 4-4; 13. Nuspi (S) 4-4.

200 - 1. Amber Hillard (R) 26.84; 2. Hardiek (T) 27.48; 3. Greenwood (O) 27.93; 4. Haarman (N) 27.98; 5. Petty (L) 28.38; 6. Pierce (E) 28.49; 7. Rieman (E) 28.67; 8. Collingsworth (M) 29.08; 9. Hemmen (T) 29.61; 10. Sara Shick (L) 30.84; 11. Edy Treadway (R) 31.31; 12. Smith (O) 31.47; 13. Lindholm (FL) 32.05; 14. Hartmann (S) 33.14; 15. Risley (FL) 34.18; 16. Soderlund (S) 35.17.

300 hurdles - 1. Kuhlman (E) 46.52; 2. Moore (RH) 47.27; 3. Habing (T) 49.90; 4. Barthelme (N) 49.97; 5. Rodriguez (O) 50.72; 6. Thompson (M) 52.19; 7. Borgic (N) 52.71; 8. Reese Stewart (R) 53.60; 9. Murphy (O) 54.48; 10. Brown (M) 55.64; 11. K. Crawford (FF) 56.41; 12. Wagner (L) 57.21; 13. Eckleberry (T) 59.25; 14. Lindholm (FL) 1:00.6; 15. Hartmann (S) 1:02.76; 16. Blow (S) 1:04.32.

Triple jump - 1. Smith (M) 32-9.5; 2. Ella Florkowski (R) 31-7; 3. Collingsworth (M) 30-10.75; 4. Lauren Weber (R) 30-8; 5. Carie (E) 30-7.25; 6. Hasewinkle (RH) 29-10.5; 7. Kuhl (N) 29-9; 8. Phillips (N) 29-2; 9. Weichman (T) 28-1.75; 10. Hughes (O) 27-8.5; 11. Brown (L) 27-0; 12. Simms (FF) 26-8.75; Pilout (S) 26-8; 13. Monroe (S) 26-8; 15. Puckett (O) 26-3; 16. Wagner (L) 26-0; 17. Young (FL) 25-9.5.

3200 relay - 1. Teutopolis 10:05.88; 2. Mattoon 10:17.25; 3. Newton 10:45.22; 4. Robinson (Andrea Schalburg, Kady Kamp, Stevee Walker, Julia Gallion) 10:52.59; 5. Effingham 12:03.29; 6. Sparta 12:22.35; 7. Red Hill 12:40.38; 8. Fairfield 12:56.03; 9. Olney 13:19.85; 10. Lawrenceville 13:25.76.

400 relay - 1. Newton 51.16; 2. Effingham 52.64; 3. Sparta 53.26; 4. Robinson (Ella Florkowski, Ivy Mikeworth, Lauren Weber, Amber Hillard) 53.54; 5. Mattoon 54.06; 6. Olney 54.16; 7. Lawrenceville 54.31; 8. Teutopolis 55.16; 9. Flora 55.92; 10. Red Hill 55.99; 11. Fairfield 1:03.20.

1600 relay - 1. Mattoon 4:07.81; 2. Teutopolis 4:14; 3. Effingham 4:18; 4. Newton 4:25; 5. Olney 4:29; 6. Sparta 4:34; 7. Flora 4:47; 8. Robinson (Kylie Wolf, Mallory Clark, Kady Kamp, Julia Gallion) 4:49; 9. Red Hill 5:16; 65; 10. Fairfield 5:22.76; 11. Lawrenceville 5:23.78.

100 - 1. Stone (N) 13.16; 2. Amber Hillard (R) 13.24; 3. Wilson (M) 13.50; 4. Pilout (S) 13.52; 4. Ware (S) 13.52; 6. Petty (L) 13.57; 7. Phillips (E) 13.60; 8. Will (T) 13.83; 9. Scott (FL) 14.03; 10. Overton (M) 14.06; 11. Peterman (FL) 14.09; 12. Neihls (T) 14.19; 13. Shick (L) 14.33; 14. Rusk (O) 14.40; 15. Orr (RH) 15.32; 16. Conn (O) 17.05.

400 - 1. Mette 1:03.6; 2. Carr (N) 1:03.94; 3. Lauren Weber (R) 1:04.50; 4. Hough (O) 1:05.68; 5. Carie (E) 1:06; 6. Greenwood (O) 1:06.76; 7. Peterman (FL) 1:07.85; 8. Wright (L) 1:08; 9. McClain (M) 1:08.89; 10. Bardo-Spiller (S) 1:09; 11. Kylie Wolf (R) 1:09.05; 12. Niemeyer (M) 1:11; 13. Kalber (E) 1:13.24; 14. Petty (L) 1:13.31; 15. Limbos (FL) 1:13.67; 16. Loudermilk (RH) 1:16.52; 17. Rheinecker (S) 1:18.26; 18. McDowell (FF) 1:22; 19. Snyder (FF) 1:28.10.

100 hurdles - 1. Kuhlman (E) 15.57; 2. Moore (RH) 15.98; 3. Rodriguez (O) 17.05; 4. Volk (N) 17.28; 5. Thompson (M) 17.87; 6. Reese Stewart (R) 17.93; 7. Wagner (L) 17.97; 8. Cook (M) 18.17; 9. Borgic (N) 18.22; 10. Hartmann (S) 18.97; 11. McWhorter (T) 19.87; 12. Lindholm (FL) 20.64; 13. K. Crawford (F) 21.02; 14. Blow (S) 21.61.





Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search



ExtrasVideo LibraryLife
Site Design and Content Copyright 2019 Robinson Daily News
Software © 1998-2019 1up! Software, All Rights Reserved