DotPhoto | Subscribe | Advertise | Contact Us | Deaths
Daily News in Robinson, Ill. | Crawford County, Illinois

Deaths
Subscribe
Advertise With Us
Forms to print
Guest Book
Video Library

US and State Elected Officials
Municipal Governments
County Officials
County Board



home : sports : sports May 26, 2016

5/15/2014 10:08:00 AM
RHS track does well at Casey FS Invite
JOSH BROWN
Sports Editor

Underclass members of Robinson High School's track team fared well Monday at the Casey-Westfield Freshman-Sophomore Invitational.

Robinson picked up nine wins on the day - seven by the boys and two by the girls - and nine second-place finishes on the day. Team scores were not kept in the event.

Leading the way for the boys was Parker Bopp, who won the 400 with a time of 56.00 and the long jump at 19-7.25. Noah Tennison won the 800 in 2:08.37, Henry Treadway won the 1600 in 5:03.83, Garrett Hays won the triple jump at 38-6.5, the 1600 relay team of Ethan Hose, Hays, Bopp and Tennison won in 3:46.72 and the 3200 relay team of Tennison, Treadway, Gordon Pinkston and Joey Wright won in 9:17.59.

Second-place finishers included Wright in the 800 (2:09.33), Landon Tracy in the 3200 (13:20.12) and the 400 relay team of Hose, Bopp, Duncan McDonald and Garrett Blagrave (47.02), while finishing third was Jace Logan in the 110 hurdles (18.15).

Oblong also fared well in the boys' meet, led by Haze Lemmon, who won the shot put at 38-5, was third in the high jump at 5-4 and fifth in the 110 hurdles (21.14) and triple jump (32-5).

Avery Inboden was also third in the triple jump (34-6), as was Bryan Cross in the long jump (16-7), while the 800 relay team of Dalton Noblit, Inboden, Drew Reider and Cross was fifth (1:44.75), the 400 relay team of Noblit, Inboden, Reider and Cross was sixth (50.30) and Lance Newcomb was sixth in the shot put (32-8).

In the girls' meet, Robinson won a pair of events, with Kalee Childress finishing first in the 300 hurdles in 52.71 and Stephanie Hawkins winning the 1600 in 6:23.14.

Finishing second for the Lady Maroons were Sydney Beard in the 100 hurdles (17.59), Courtney Callaway in the 800 (2:44.24), Sabrina Malone in the 3200 (18.10.18), Hawkins in the pole vault (7-6), Emily Keeler in the shot put (32-0) and the 800 relay team of Childress, Lexi Gower, Josie Goff and Beard (2:01.20).

Third-place finishers for RHS were Beard in the 100 (13.79), Mykala Wolf in the high jump (4-8), Kelsey Hetzler in the pole vault (6-6), Goff in the long jump (12-11), Keeler in the discus (86-7), Gower in the triple jump (28-0), the 400 relay team of Jordan Mikeworth, Gower, Beard and Kayleh Correll (56.46), the 1600 relay team of Shelby Bruner, Goff, Childress and Callaway (4:49.03) and the 3200 relay team of Hawkins, Malone, Allison Kite and Bruner (12:31.65).



2014 Casey-Westfield Freshman-

Sophomore Track Invitational

At Casey

Boys

Individual results

3200 relay - 1. Robinson (Noah Tennison, Henry Treadway. Gordon Pinkston, Joey Wright) 9:17.59; 2. Newton 10:21.03.

400 relay - 1. Casey-Westfield 46.80; 2. Robinson (Ethan Hose, Parker Bopp, Duncan McDonald, Garrett Blagrave) 47.02; 3. Newton 47.12; 4. Olney 47.43; 5. Cumberland 49.65; 6. Oblong (Dalton Noblit, Avery Inboden, Drew Reider, Bryan Cross) 50.30.

3200 - 1. M. DeMeyer (OL) 11:50.62; 2. Landon Tracy (R) 13:20.12; 3. Smith (OL) 13:50.40; 4. Angel (N) 14:12.68; 5. Ray (C) 14:39.06; 6. Kocher (N) 15:29.62.

110 hurdles - 1. Kline (C) 17.14; 2. Cox (CW) 17.24; 3. Jace Logan (R) 18.15; 4. Apple (N) 18.68; 5. Haze Lemmon (OB) 21.14.

100 - 1. Lucas (CW) 11.22; 2. Lathrop (OL) 11.56; 3. Bierman (N) 11.66; 4. McCrillis (N) 12.16; 5. Dominique (OL) 12.31.

800 - 1. Noah Tennison (R) 2:08.37; 2. Joey Wright (R) 2:09.33; 3. N. DeMeyer (OL) 2:21.37; 4. Ruholl (C) 2:22.96; 5. Johnson (N) 2:23.46; 6. Thompson (C) 2:25.37.

800 relay - 1. Casey-Westfield 1:38.93; 2. Newton 1:39.34; 3. Olney 1:39.81; 4. Robinson (Ethan Hose, Duncan McDonald, Slater Martin, Garrett Hays) 1:42.06; 5. Oblong (Dalton Noblit, Avery Inboden, Drew Reider, Bryan Cross) 1:44.75.

400 - 1. Parker Bopp (R) 56.00; 2. Howard (C) 58.02; 3. Kingery (C) 58.06; 4. King (N) 59.68; 5. Morganstern (OL) 1:00.65; 6. Mitchell (OL) 1:01.65.

300 hurdles - 1. Kline (C) 44.59; 2. Cox (CW) 45.49; 3. Apple (N) 46.37; 4. Jace Logan (R) 46.68; 5. Koebele (N) 53.59.

1600 - 1. Henry Treadway (R) 5:03.33; 2. N. DeMeyer (OL) 5:20.65; 3. McMechan (C) 5:24.90; 4. Joey Wright (R) 5:27.59; 5. Troeser (OL) 6:06.18; 6. Stark (N) 6:14.75.

200 - 1. Lathrop (OL) 24.06; 2. Bierman (N) 24.11; 3. Kline (C) 24.80; 4. Slater Martin (R) 25.90; 5. Edwards (OL) 27.30; 6. Kocher (N) 30.75.

1600 relay - 1. Robinson (Ethan Hose, Garrett Hays, Parker Bopp, Noah Tennison) 3:46.72; 2. Newton 3:55.06; 3. Cumberland 4:02.47; 4. Olney 4:09.56.

High jump - 1. King (N) 5-7; 2. Beard (C) 5-6; 3. Haze Lemmon (OB) 5-4; 4. Morganstern (OL) 5-2; 5. Willenborg (C) 5-2.

Long jump - 1. Parker Bopp (R) 19-7.25; 2. McCrillis (N) 17-7; 3. Bryan Cross (R) 16-7; 4. Beard (C) 15-10; 5. Duncan McDonald (R) 15-6.5.

Triple jump - 1. Garrett Hays (R) 38-6.5; 2. Beard (C) 36-5; 3. Avery Inboden (OB) 34-6; 4. Hgom (N) 33-8.75; 5. Haze Lemmon (OB) 33-5; 6. Willenborg (C) 32-10.

Shot put - 1. Haze Lemmon (OB) 38-5; 2. Cartright (N) 38-0; 3. Shoulders (OL) 37-7; 4. Justin Goodwin (R) 36-1; 5. Landon Hayes (R) 33-2; 6. Lance Newcomb (OB) 32-8.

Discus - 1. Cartright (N) 123-11; 2. Jones (OL) 115-8; 3. Shaon (C) 107-6; 4. Shoulders (OL) 102-1; 5. Justin Goodwin (R) 101-8; 6. Slater Martin (R) 98-6.

Pole vault - 1. Lynch (OL) 11-6; 2. Allen (OL) 10-6; 3. Thompson (C) 10-6.



Girls

Individual results

3200 relay - 1. Newton 12:15.59; 2. Olney 12:26.55; 3. Robinson (Stephanie Hawkins, Sabrina Malone, Allison Kite, Shelby Bruner) 12:31.65.

400 relay - 1. Olney 53.86; 2. Cumberland 56.30; 3. Robinson (Jordan Mikeworth, Lexi Gower, Sydney Beard, Kayleh Correll) 56.46; 4. Newton 56.78.

3200 - 1. Stallard (OL) 14:58.24; 2. Sabrina Malone (R) 18:10.18.

100 hurdles - 1. Barthelme (N) 15.56; 2. Sydney Beard (R) 17.59; 3. Smithenry (N) 18.43; 4. Mykala Wolf (R) 18.78; 5. Corryn Thompson (OL) 19.50.

100 - 1. Cummins (OL) 13.16; 2. Johnson (N) 13.35; 3. Sydney Beard (R) 13.79; 4. Heindselman (OL) 13.94; 5. Kayleh Correll (R) 14.16; 6. Homan (N) 14.53.

800 - 1. Eagleson (OL) 2:43.37; 2. Courtney Callaway (R) 2:44.24; 3. Rauch (OL) 2:50.90; 4. Davidson (CW) 2:52.18; 5. Littlejohn (CW) 2:58.39; 6. White (C) 3:43.

800 relay - 1. Olney 1:57.93; 2. Robinson (Kalee Childress, Lexi Gower, Josie Goff, Sydney Beard) 2:01.20; 3. Cumberland 2:06.09; 4. Newton 2:07.37.

400 - 1. Kline (N) 1:06.90; 2. Ochs (N) 1:07.37; 3. Hutchcraft (C) 1:08.50; 4. Biggs (CW) 1:11.12; 5. O'Dell (OL) 1:13.39; 6. Marti (C) 1:15.50.

300 hurdles - 1. Kalee Childress (R) 52.71; 2. Probst (N) 55.30; 3. Sowers (C) 56.34; 4. Snyder (OL) 58.12; 5. Mykala Wolf (R) 1:03.84; 6. Pitcher (N) 1:10.87.

1600 - 1. Stephanie Hawkins (R) 6:23.14; 2. Davidson (CW) 6:25.71; 3. Stewart (F) 6:53.34; 4. White (C) 7:00.20; 5. Ochs (N) 7:05.74; 6. Hughes (OL) 7:24.62.

200 - 1. Johnson (N) 27.99; 2. Hahn (OL) 29.00; 3. Heindselman (OL) 29.90; 4. Kayleh Correll (R) 30.18; 5. Hesser (C) 30.29; 6. Lexi Gower (R) 30.68.

1600 relay - 1. Newton 4:42.44; 2. Olney 4:47.03; 3. Robinson (Shelby Bruner, Josie Goff, Kalee Childress, Courtney Callaway) 4:49.03; 4. Cumberland 4:58.03.

Pole vault - 1. Barthelme (N) 9-0; 2. Stephanie Hawkins (R) 7-6; 3. Kelsey Hetzler (R) 6-6; 4. Beckham (F) 6-6.

High jump - 1. Webb (N) 4-8; 2. Craig (OL) 4-8; 3. Mykala Wolf (R) 4-8; 4. Smithenry (N) 4-8; 5. Brumleve (C) 4-4.

Long jump - 1. Barthelme (N) 16-1; 2. Hahn (OL) 14-5.5; 3. Josie Goff (R) 12-11; 4. Biggs (CW) 12-2.5; 5. Jordan Mikeworth (R) 10-7; 6. Marti (C) 9-4.5.

Shot put - 1. Inyart (OL) 33-9; 2. Emily Keeler (R) 32-0; 3. Hartrich (N) 29-8; 4. Hadra (N) 28-3; 5. Levendoske (CW) 28-3; 6. King (OL) 25-11.

Discus - 1. Inyart (OL) 104-0; 2. Hadra (N) 93-9; 3. Emily Keeler (R) 86-7; 4. Reeves (OL) 80-4; 5. Ault (C) 77-8; 6. Hartrich (N) 76-0.

Triple jump - 1. Johnson (N) 32-10.75; 2. Probst (N) 29-10; 3. Lexi Gower (R) 28-0; 4. Brumleve (C) 26-3.5.







Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search




ExtrasRobinson Living
Site Design and Content Copyright 2016 Robinson Daily News
Software © 1998-2016 1up! Software, All Rights Reserved