DotPhoto | Subscribe | Advertise | Contact Us | Deaths | School Menus
Daily News in Robinson, Ill. | Crawford County, Illinois

Deaths
Subscribe
Advertise With Us
Forms to print
Guest Book
Video Library

US and State Elected Officials
Municipal Governments
County Officials
County Board



home : sports : sports May 03, 2016

4/18/2014 10:44:00 AM
Maroons roll to win in four-team meet
JOSH BROWN
Sports Editor

Another strong performance netted Robinson High School's boys' track team another win in what turned out to be a four-team meet on an unseasonably blustery day at the track Tuesday.

The Maroons picked up wins in 11 of 18 events on their way to racking up 139 points to coast to an easy win. Casey-Westfield finished second with 62 points, followed by Olney with 49 and Palestine-Hutsonville with 17.

Robinson had wins in seven individual events, led by Garrett Blagrave's two victories. Blagrave won the 100 with a time of 11.56 and took first in the 200 with a time of 23.60. Michael Akande won the 110 hurdles in 15.59, Parker Bopp finished first in the 400 in 54.36, Henry Treadway won the 1600 in 5:16, Noah Tennison won the 3200 in 10:51.76 and Garrett Hays finished first in the triple jump with a distance of 36-5.

The Maroons also won all four relay races. The 400 team of Phil Salesman, Bopp, Joe Smith and Blagrave finished first with a time of 47.54, the 800 relay team of Ethan Hose, Smith, Slater Martin and Blagrave won in 1:39.73, the 1600 relay team of Hays, Jace Logan, Cole Fiscus and Tennison won in 3:59.39 and the 3200 relay team of Tennison, J.B. Chapman, Treadway and Gordon Pinkston won in 9:35.53.

Second-place finishers for RHS included Smith in the 100 (11.94) and long jump (19-5), Jason Richart in the discus (120-3), Derek Keeler in the shot put (42-2.5), Seth Keeler in the pole vault (12-6), Hays in the 300 hurdles (45.88), Pinkston in the 1600 (5:23.97) and Cole Fiscus in the 3200 (11:26.89). Finishing third were Jace Logan in the 110 hurdles (18.77) and 300 hurdles (46.60), Bopp in the long jump (19-2.75), Salesman in the triple jump (34-8.5), Richart in the shot put (40-7.5), Chapman in the 400 (57.85), Joey Wright in the 800 (2:18.08) and Landon Tracy in the 1600 (5:49.02).

Leading the way for Palestine-Hutsonville was Nathan Kiger with a first-place finish in the high jump at 5-11, while Andrew Gray was third in the high jump at 5-5.

Also finishing third were the 400 relay team of Kiger, Riley Ogle, Dawson Ferguson and Richard Miller in 51.72 and the 800 relay team of Kiger, Ferguson, Miller and Cameron Green in 1:45.69.

Luke Decker was fourth in the 800 (2:29.91) and fifth in the 1600 (6:33.88), Gray was fifth in the 110 hurdles (21.62), Miller was fifth in the long jump (17-2.5) and Ferguson was sixth in the long jump (16-7.75).

Robinson will compete in the Newton Freshman-Sophomore Invitational Monday at 4:30 p.m., before hosting the annual Robinson Invitational Friday, April 25, at 4 p.m. Palestine-Hutsonville will compete in a meet at North Knox, Ind., Monday at 4 p.m.



At Robinson

Team scores - Robinson 139, Casey-Westfield 62, Olney 49, Palestine-Hutsonville 17.



Individual results

High jump - 1. Nathan Kiger (PH) 5-11; 2. Gibson (CW) 5-9; 3. Andrew Gray (PH) 5-5; 4. Morgen (O) 5-3; Devenecia (O) 5-3.

Discus - 1. Buenzli (CW) 124-2.5; 2. Jason Richart (R) 120-3; 3. Roth (O) 119-0.5; 4. Derek Keeler (R) 117-0.5; 5. Nick Berty (R) 112-1.

3200 relay - 1. Robinson (Noah Tennison, J.B. Chapman, Henry Treadway, Gordon Pinkston) 9:35.53; 2. Olney 10:03.41.

400 relay - 1. Robinson (Phil Salesman, Parker Bopp, Joe Smith, Garrett Blagrave) 47.54; 2. Casey-Westfield 48.69; 3. Palestine-Hutsonville (Nathan Kiger, Riley Ogle, Dawson Ferguson, Richard Miller) 51.72; 4. Olney 1:02.79.

Long jump - 1. Lucas (CW) 20-0.5; 2. Joe Smith (R) 19-5; 3. Parker Bopp (R) 19-2.75; 4. Gibson (CW) 18-0.5; 5. Richard Miller (PH) 17-2.5; 6. Treyver Ferguson (PH) 16-7.75.

Triple jump - 1. Garrett Hays (R) 36-5; 2. Currey (CW) 35-4.5; 3. Phil Salesman (R) 34-8.5; 4. Paddock (O) 32-5.5; 5. Duncan McDonald (R) 30-10.75.

3200 - 1. Noah Tennison (R) 10:51.76; 2. Cole Fiscus (R) 11:26.89; 3. DeMeyer (O) 12:02.63; 4. Landon Tracy (R) 12:03.28; 5. Smith (O) 13:21.64; 6. Yocum (CW) 13:56.59.

110 hurdles - 1. Michael Akande (R) 15.59; 2. Coy (CW) 18.38; 3. Jace Logan (R) 18.77; 4. Garrett Hays (R) 20.87; 5. Andrew Gray (PH) 21.62.

100 - 1. Garrett Blagrave (R) 11.56; 2. Joe Smith (R) 11.94; 3. Baskerville (O) 12.06; 4. Duncan McDonald (R) 12.42; 5. J.B. Chapman (R) 12.45; 6. Dominique (O) 12.48.

Shot put - 1. Buenzli (CW) 43-10; 2. Derek Keeler (R) 42-2.5; 3. Jason Richart (R) 40-7.5; 4. Nick Berty (R) 39-10.5; 5. Bowe Cravens (R) 37-9.5.

800 - 1. Dobbs (O) 2:07.14; 2. Devenecia (O) 2:08.31; 3. Joey Wright (R) 2:18.08; 4. Luke Decker (PH) 2:29.91; 5. Brach (O) 2:33.45; 6. DeMeyer (O) 2:33.46.

800 relay - 1. Robinson (Ethan Hose, Joe Smith, Slater Martin, Garrett Blagrave) 1:39.73; 2. Casey-Westfield 1:43.16; 3. Palestine-Hutsonville (Nathan Kiger, Dawson Ferguson, Richard Miller, Cameron Green) 1:45.69; 4. Olney 1:45.72.

Pole vault - 1. Smith (C) 14-6; 2. Seth Keeler (R) 12-6; 3. Lynch (O) 10-6; 4. Cox (O) 9-0.

400 - 1. Parker Bopp (R) 54.36; 2. Lathrop (O) 57.37; 3. J.B. Chapman (R) 57.85; 4. Alex Brown (R) 58.99; 5. Stern (O) 59.78.

300 hurdles - 1. Cox (CW) 45.53; 2. Garrett Hays (R) 45.88; 3. Jace Logan (R) 46.60; 4. Smith (O) 48.83.

1600 - 1. Henry Treadway (R) 5:16; 2. Gordon Pinkston (R) 5:23.97; 3. Landon Tracy (R) 5:49.02; 4. Slover (O) 6:07.98; 5. Luke Decker (PH) 6:33.88; 6. Yocum (CW) 6:58.76.

200 - 1. Garrett Blagrave (R) 23.60; 2. Lathrop (O) 23.87; 3. Lathrop (O) 25.33; 4. Cox (CW) 25.70; 5. Ethan Hose (R) 25.80.

1600 relay - 1. Robinson (Garrett Hays, Jace Logan, Cole Fiscus, Noah Tennison) 3:59.39; 2. Casey-Westfield 4:02.10; 3. Olney 4:17.71; 4. Robinson 2 (Joey Wright, Henry Treadway, Gordon Pinkston, Parker Bopp).

Next meet - Robinson will host the Robinson Invitational Friday, April 25, at 4 p.m.; Palestine-Hutsonville will compete in a meet at North Knox, Ind., Monday at 4 p.m.





Article Comment Submission Form
Please feel free to submit your comments.

Article comments are not posted immediately to the Web site. Each submission must be approved by the Web site editor, who may edit content for appropriateness. There may be a delay of 24-48 hours for any submission while the web site editor reviews and approves it.

Note: All information on this form is required. Your telephone number is for our use only, and will not be attached to your comment.
Submit an Article Comment
First Name:
Required
Last Name:
Required
Telephone:
Required
Email:
Required
Comment:
Required
Passcode:
Anti-SPAM Passcode Click here to see a new mix of characters.
This is an anti-SPAM device. It is not case sensitive.
   


Advanced Search




ExtrasRobinson Living
Site Design and Content Copyright 2016 Robinson Daily News
Software © 1998-2016 1up! Software, All Rights Reserved